Buradasiniz: Anasayfa // , // Devlet Bahçeli Bir ilk Gerçekleştirecek

Devlet Bahçeli Bir ilk Gerçekleştirecek

336 280

Emeğe Saygı İçin Konun Altına Yorum Yazınız..İyi Gunler..Kasas_Aka

MHP’de kaset hasarı pazar günü giderilecek. Partinin yönetim kademesi yeniden şekillenirken, Bahçeli ilk kez kendisine kadın yardımcı seçecek.

Seçimden kan kaybederek çıkan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kaset istifaları nedeniyle üçte ikisi boşalan Başkanlık Divanı’nı yeniden oluşturacak.

Bahçeli’nin; Zühal Topçu, Ruhsar Demirel, Kenan Tanrıkulu, Hamit Ayanoğlu, Osman Durmuş ve Sadir Durmaz gibi isimleri yönetime taşıması bekleniyor.

Milliyet'in haberine göre, seçimde yaşanan kaybın şokunu üzerinde atmaya çalışan Bahçeli, il yönetimlerinden rapor isterken, pazar günü Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplayacak. Seçim sonuçlarının değerlendirileceği MYK’da ayrıca kaset istifaları nedeniyle boşalan Başkanlık Divanı üyeliklerine seçim yapılacak.  Halen Başkanlık Divanı’nda görev yapan Genel Başkan Yardımcıları Faruk Bal, Tunca Toskay, Semih Yalçın, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata ve Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Çakmakoğlu’nun yerlerini koruması bekleniyor. Bahçeli’nin, Büyükataman‘ı Cihan Paçacı’dan boşalan Genel Sekreterlik görevine getirebileceği ifade ediliyor. Bahçeli, istifa eden 9 ismin yerine ise tüzük gereği MYK üyeleri arasından seçim yapacak.

İsmi geçen vekiller
Başkanlık Divanı için ismi geçenler arasında Kırıkkale’de milletvekili seçilemeyerek şaşkınlık yaratan eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş öne çıkıyor. Bahçeli’nin, 57. Hükümet döneminde devlet bakanlığı görevi verdiği İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu’nu da yönetime taşıyacağı ifade ediliyor. Bahçeli’nin, Başkanlık Divanı’na kadın genel başkan yardımcısı da taşıyacağı dile getilirken, bunların Ankara’dan milletvekili seçilen Başdanışmanı Zühal Topçu ile Eskişehir’den milletvekili seçilen Ruhsar Demirel’in olabileceği vurgulanıyor.

Kaya dönebilir
Önceki dönemde İstanbul İl Başkanlığı’na atama nedeniyle Bahçeli ile ters düşen İstanbul Milletvekili Atila Kaya’nın istifa ettiği Başkanlık Divanı’na geri dönmesi bekleniyor. Bahçeli’nin, Başkanlık Divanı için emekli olan asker kökenli Başdanışmanı Mustafa Hidayet Vahapoğlu’nu da düşündüğü ifade ediliyor.

Meclis yönetimine dokunmayacak
Bahçeli, yeni dönemde MHP’nin TBMM’deki yönetimine ise başarılı bulduğu için dokunmayacak. TBMM Başkanvekilliği için yine Meral Akşener’i düşünen Bahçeli, mevcut Meclis Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır’ı da değiştirmeyecek.

"Başbakan’a el uzatırken çok düşünürüm"
Şartlar gözönüne alındığında MHP’nin seçimden başarıyla ayrıldığını söyleyen Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’a el uzatırken çok düşüneceğini belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın MHP’ye yönelik çok haksız, yalan ve iftiralarla dolu söylemleri olduğunu anımsatarak, “Siyasi parti liderleri ile bir husumetimiz yok. Ama, ‘Başbakan’a el uzatırken, çok düşünürüm’ diye aklıma geliyor. El sıkışma gerektirebilecek bir samimiyet, diyalog kendisinde görünmüyor. MHP’den özür dilemediği sürece, el sıkışmanın bir anlamı olmaz” dedi.  Bahçeli’nin değerlendirmeleri şöyle:

Demirtaş’la tokalaşmam
“Bir önceki yasama döneminin başında Ahmet Türk’le tokalaşmıştık. Yine aynı kareyi göreceğinizi zannetmiyorum, hayır elimizi uzatma gibi bir ortam oluşmaz. Meclis’te buna ihtiyaç hissedileceğini de sanmam. Çünkü, seçimler biter bitmez, zafer çığlıkları içerisinde söylenen çok şeyler var. Bunları dikkate alarak hareket etmek durumundayız. Bu söylemler çerçevesinde TBMM’ye gelmiş olanlara el uzatmak olmaz.

AKP ile rekabet mümkün değil
MHP, eldeki imkanlar ölçüsünde seviyeli bir seçim stratejisi izledi. Seçim propagandamız bir disiplin içinde yürütüldü. Tabii, bu şartlar altında AKP’nin propagandası ile rekabet etmemiz mümkün değildi. Ancak, karşılaştığımız çok değişik olaylar oldu. MHP’yi tamamen Meclis dışında bırakma gibi anti-demokratik bir uygulamanın acımasızca her alanda yürütüldüğünü gördük.

YSK yöneticilerini kınıyorum
Bunların başında YSK’nın aldığı tavır çok önemli. Bu YSK’nın bir mahkeme olma özelliğini kaybettiğini gösterdi ve AKP’nin ‘Kara Propagandası’na YSK alet edildi. Bu çok acı bir durum. Bu, yargı için çok büyük bir lekedir. Sebebi de şudur; MHP’de gelişen olaylar çerçevesinde milletvekili adaylığından ve partiden ayrılmış olan kişilerin isimleri listelerden çıkarılmadı. Bu da AKP’nin çok büyük bir istismar alanı oldu. ‘Çıkardık diye yalan söylüyorlar. MHP’ye oy verirseniz, bunlar seçilecek’ diye AKP bunu kullandı. Bu kullanmaya alet olan kurum YSK’dır. Kendilerini kınıyorum.

Kaseti kullanmak utanç verici
Kaset tuzağını kuranları bulma konusunda, halen bize ulaşan bir gelişme yok. Şimdi onu bekliyoruz. Başbakan, artık seçim dönemini de aştığına göre; devleti işler hale getirsin. Bu olayları ne kadar uygun buluyor, ne kadar bulmuyor, bunun üzerine nasıl gidecek, araştırmasını yapması gerekiyor.  Ama, seçim gününde kasetin meydanlardaki uygulamaları, propaganda aracı olarak Sayın Başbakan tarafından çok acı bir şekilde kullanılmış olması, gerçekten utanç verici bir durumdur.

MHP seçimde başarılı
MHP, bilinen şartlar altında girdiği seçimde başarılıdır. Bu seçim dönemindeki gelişmelere MHP’den başka hiçbir siyasi parti direnç gösteremezdi.”

Affetmem
BAHÇELİ, kaset skandalı sonrasında partiden ihraç edilen, ancak milletvekili seçilen İhsan Barutçu ile ilgili de şöyle konuştu: Meclis Genel Kurul sıralarında nerede oturursa otursun. Genel Kurul’da kimin nerede oturacağını biz tayin etmiyoruz. MHP ile herhangi bir şart altında ilişkisi olmayacaktır. Kendisinin MHP’liliği, MHP’deki konumu üzerinde bir tartışma yapmıyoruz. Ancak, şu an için MHP ile ilişkisi kesilmiştir. Gelecekte de beraber olacağımız kanaatinde değilim. Çünkü, MHP’nin böyle bir eşiğinde, bu, uygun bir davranış olmadı. Kendisini affetmem.”

Kılıçdaroğlu’na yapılan  yanlış
Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir ve MHP muhabirleri Süleyman Demirkan ile Umut Erdem’in sorularını yanıtlayan Bahçeli, CHP’yi de şöyle değerlendirdi: “CHP’nin iç işlerine karışmak istemem. Ama, seçimden yeni çıkmış bir siyasi partinin, daha 24 saat bile geçmeden basında bu şekilde yansıyan bir tartışma zeminine sürüklenmesini doğru bulmuyorum. Henüz, kesinleşmiş sonuçlar dahi yokken ‘başarılı-başarısız’ tartışması yanlıştır.” Bahçeli, kaset tuzağı nedeniyle seçimlerden önce Başkanlık Divanı’ndan 9 çalışma arkadaşının istifa ettiğini anımsatarak, “Pazar Günü Merkez Yönetim Kurulu ve İl Başkanlarımızla toplanacağız. Önce, boşalan üyelikler için MYK’ya yedekler çağrılacak. Sonra da MYK içinden yeni arkadaşlarımız seçilecek” dedi.
Bu Yazıyı Paylaşın 336 280

Benzer KonularKategori: ,

Yorum Yazınız.